Altılı Ganyan Oynarken Dikkat etmemiz Gerekenler

at yarışları
en sürpriz atları bulacağınız tek ve lider site

At yarışı oynarken en önemli faktörlerden biri at yarışlarının baş rol yuncuları olan atların, birer canlı olduğudur. Biz insanların nasıl ki bir günü diğer bir günü ile aynı olmuyorsa, aynı şekilde bir atın da bir günü ile diğer günü aynı olmayabilir. sağlık sorunları ortaya çıkabilir, bel ağrısı olur, ters yatmıştır, ayağını çarpmıştır, atların konuşabilme gibi bir özellikleri olmadığından bu dertlerini anlatabilmelerine imkan yoktur. Bakıcısı tarafından bu tip sorunları fark edilemeyen bir yarışan atın o gün koşacağı yarışta başarılı olabilme şansını siz tahmin edin.

Hayvanların da insanlar gibi psikolojileri vardır ve aynı insanlar gibi yaşadıkları ortamdan veya etkileşimde bulundukları insanlardan hoşlanır veya hoşlanmazlar. Bulundukları ortamdan ve insanlardan memnun olan bir atın performansı olumlu yönde etkilenir. Eğer bir yarış atı bulunduğu ortamdan ve insanlardan hoşnut değil ise bu durum davranışlarına yansır ve performansı üzerinde olumsuz etki yaratır yapılarına göre atlar üç ana tipe ayrılırlar Uzun biçimliler orta biçimliler ve kısa biçimliler. Uzun biçimli tipteki ırklarda beden ince uzundur bu tip atlar oynak ve sinirlidir.

Safkan arap ya da ingiliz atları ile yarış ya da binek atları bu ırktandır. Bu ansiklopedik bilgiden sonra konuyu örnekleyelim. at yarış öncesi padok da bazı atların müthiş şekilde terlediklerine veya huysuzluk yaptıklarına şahit olmuşsunuzdur. Bulunduğu ortamdan hoşlanmayan at tepkisini bu şekilde göstermektedir. Bu tip atların yetkililerinin atlarının bu özelliğini fark ederek yarış öncesi atlarını padoğa çıkartmamaları gerekir. Maalesef bazı at sahipleri ve antrenörleri atlarının yarış öncesi padokta kendini tüketmesine sadece televizyonda birkaç saniye görünebilmek uğruna seyirci kalır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından örneklerimizi çoğaltalım Bazı antrenör veya bakıcı değiştiren atların performanslarının iyileşmesi veya kötüleşmesi.

Yarışan Atların performanslarındaki istikrar,1. veya 2. oluşlarında değil, aynı pist ve mesafedeki koşularda yaklaşık aynı kilolar ile yaklaşık aynı dereceleri gerçekleştirebiliyor olmalarıdır. rakiplerinin performansı o attan daha iyi ise daha önce kazanmış olduğu koşular bir anlam ifade etmez.
Yarıştaki Favori at hangi esaslara ve kriterlere dayanılarak kimler tarafından belirlenir yarışan atın daha önceki koşularında almış olduğu 1. veya 2.lik lere bakarak kimileri daha önceki koşularında yapmış olduğu derecelere bakarak kimileri de her iki durumu göz önüne alıp bir sonuca varmaya çalışır.

Hangi seçenek söz konusu olursa olsun favori belirlenmesinde atın en iyi konumu dikkate alınır. bir yarışta koşan atların hepsi aynı mesafeyi koşmaz. Eğer atlara optik bir mesafe ölçer takılsa idi sanırım pek çok yarışın sonucu değişirdi. Buradan şu sonuca varabiliriz, yarışan atlar kulvar dezavantajları, pisti dışarıdan koşmak zorunda kalmaları, viraja dıştan girmek zorunda kalmaları ve pist üzerinde içe ve dışa doğru hareket ettirilmeleri durumunda ki bu olaylar çok sık gerçekleşir belirlenen mesafeden daha fazla koşmak zorunda kalır. atlar yarış içerisinde gerçekleşen olaylar yarışın sonucuna direk etki eder. Yarış koşulurken jokeylerin yer bulma, birbirlerine yol vermeme çabaları, atına iyi bir yer bulamayan jokeyin son düzlükte kapanıp kalması, atını sprinte geç kaldırması, kazandığını zannederek atını boşlaması atın eğerinin kayması jokeyini düşürmesi veya devrilmesi, yarış koşulurken tökezlemesi, yarış atı sprint yaparken ayak değiştirmesi ve benzeri olaylar yarış sonuçları üzerine müthiş etki eder.

Koşularda Yarışı her zaman at değil çoğu zaman jokey kaybeder. Yukarıda jokeyler için saydığımız nedenler çoğu zaman atın yarış kaybetmesine sebep olur. altili ganyan oyununda Sürpriz at yarışlarının cazibesidir. Her oyuncu sürpriz yapabilecek atların peşinden koşar.(yani bulmaya çalışır Amaç belli daha fazla kazanmak. En büyük hata da burada yapılır. Sürpriz olabilecek koşulara çok at yazılır. Peki sürpriz olabilecek koşular hangi koşulardır At yarışlarında sürprizin gerçekleşmeyeceği koşu yoktur. Geçmiş bu tip koşularla doludur.
at yarışlarında hırs yapmak en büyük zaafıdır at yarışı oynayan için bunlar ne biçim tavsiye hiç bir yol gösterici tarafı yok diye düşünebilirsiniz. Bu işin yani altılı ganyanı bulmanın yukarıda saymış olduğum bir çok olasılığın sizin oynadığınız atlara olumlu anlamda) dönmesi sonucu gerçekleşebileceğidir.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*